خدمات - حسابرسی و کنترل های داخلی

ارزیابی کنترل های داخلی (Assessment of internal controls)


با توجه به اهمیت فوق‌العاده‌ و ضرورت وجود سیستم کنترل داخلی در بخش عمومی در راستای افزایش دقت عمل و کارایی سیستمهای اطلاعاتی، بهبودکیفیت گزارشگری، دستیابی به هدفهای پیش‌بینی‌شده، حسن اجرای فعالیتها در کلیه زمینه‌ها،استفاده درست از منابع و داراییها، تحقق مسئولیت پاسخگویی و حسابدهی نسبت به فعالیتهای انجام‌شده مطابق با قوانین موضوعه، اینگروه با بکارگیری تیم مجرب، طراحی و استقرار و بهره‌برداري از نظام حسابرسي داخلي نوين مبتنی بر ریسک را برای سازمانها اجرا خواهد نمود.

 

حسابرسی داخلی (Internal Audit)


هدف از حسابرسی داخلی افزودن ارزش و بهبود عملیات در سطح سازمان است. حسابرسی داخلی از طریق نظارت مستمر بر کنترلهای داخلی و بهبود و اصلاح آنها به مدیریت اطمینان می-دهد که مخاطرات تجاری همواره مدنظر قرار گرفته و سازمان به طور اقتصادی، کارامد و اثربخش به اهداف خود دست خواهد یافت. استقرار و استمرار یک نظام کنترل داخلی توانمند در سازمان، امکان مدیریت کارآ و موثر سازمان و ریسک‌های مزبور را برای مدیریت آن فراهم می‌آورد.


نقش حسابرسی داخلی در سازمانها به اندازه¬ای در توسعه و ارتقای سیستم کنترل داخلی با اهمیت می¬باشد که در سالهای اخیر بسیاری از مراجع قانونی و دستگاههای نظارتی استقرار واحد حسابرسی داخلی را برای سازمانها تکلیف نموده¬اند. لزوم استقرار کمیته حسابرسی و واحد حسابرسی داخلی در سازمان بصورت بخشنامه توسط مراجع قانونی و دستگاههای  نظارتی به شرح به زیر مجموعه ها ابلاغ و اعلام شده است.

 

اهم خدمات در این حوزه:

 

  • طراحي و استقرار نظام حسابرسي داخلي.
  • نظارت، بازنگری و بهینه سازی عمليات حسابرسي داخلي.
  • طراحی، تولید، استقرار و آموزش نرم افزار حسابرسی داخلی.
  • برگزاری دوره های آموزشی در حوزه حسابرسي داخلي نوين مبتنی بر ریسک و ارزیابی کنترلهای داخلی.


حسابرسی فناوری اطلاعات  (IT Audit)


حسابرسیفناوری اطلاعات(IT)،سیستمی مبتنی بر فناوری اطلاعات با هدف کمک به حسابرسان در فرآیند برنامه ریزی، اجرا، کنترل، تکمیل و هدایت عملیات حسابرسی است. حسابرسی‌ فناوری اطلاعات طیفی گسترده ای از زیرساخت‌های پردازش و ارتباطات فناوری اطلاعات مانند سیستم‌ها و شبکه‌های مشتری- خدمت‌رسان، سیستمهای عامل، سیستمهای امنیتی، نرم‌افزارهای کاربردی، خدمات شبکه جهانی، پایگاه‌های داده، زیرساخت‌های مخابرات، روشهای مدیریت تغییر و برنامه‌ریزی برای رویارویی با حوادث غیرمترقبه را پوشش می دهد.


بانک ها و موسسات مالی به‌طور معمول از کارکرد حسابرسی فناوری اطلاعات، برای فراهم ساختن اطمینان از کنترلهای فناوری و اطمینان از انطباق با الزامات خاص قانونی یا صنعت، استفاده می‌کنند. با رشد سرمایه‌گذاری‌ در فناوری اطلاعات، حسابرسی فناوری اطلاعات می‌تواند اطمینان دهد که خطرها کنترل می‌شود و احتمال زیان‌هایی بزرگ وجود ندارد. سازمان نیز ممکن است خود تشخیص دهد که خطر توقف، تهدید امنیتی یا آسیب‌پذیری بالاست.


برنامه‌ریزی و اجرای حسابرسی فناوری اطلاعات دربرگیرنده شناخت و برآورد خطرها در سازمان است. حسابرسی‌های فناوری اطلاعات به‌طور معمول خطرهای مرتبط با اعتمادپذیری، یکپارچگی و دسترس‌پذیری زیرساخت‌ها و فرایندهای فناوری اطلاعات را پوشش می‌دهد. خطرهای دیگر شامل اثربخشی، کارایی و اتکاپذیری فناوری اطلاعات است .بهترین رویه‌های به‌کارگرفته شده در مورد خطر فناوری اطلاعات از سوی حسابرسان، چارچوب کوبیت (COBIT) طراحی شده توسط انجمن حسابرسی و کنترل سیستمهای اطلاعاتی و چارچوپ خطر سیستم‌های اطلاعاتی و استاندارد اقدامات عملی مدیریت امنیت اطلاعات است.

 

معرفی اجمالی گروه بین المللی سگال

این گروه ضمن بهره گيري از توانمندي گسترده در زمينه هاي مختلف مدیریتی، علمي، فني با همکاري جمعي از خبره ترين متخصصان مالی کشور، در زمينه اجرا، نظارت و مشاوره پروژه هاي مرتبط بصورت تخصصي خدمات مختلفی را در این حوزه با هدف توسعه حرفه، علوم و فناوری اطلاعات ارائه مینماید.

آخرین رویداد ها

با ما در ارتباط با شید

گروه بین المللی سگال
www.segalgroup.ir
کد پستی : 1586947818

88507363

info@segalgroup.ir

عضویت در خبر نامه

برای عضویت آدرس ایمیل خود را وارد نمایید:

وب نویسان